Kelionės Lietuvoje

VILNIAUS KRAŠTAS

 

Senieji Medininkai. Pirmą kartą Medininkų vardas paminėtas kronikose 14 a., aprašant lietuvių kovas su kryžiuočiais. Medininkų pilis ne vieną stebina savo didumu, ji net dvigubai didesnė už Krėvos pilį. Aplankoma Medininkai, Juozapinės kalnas. Nemėžyje lankomos totorių kapinės, Bareikiškėse – V.Sirokomlės muziejus.

Tiškevičių dvarai. Apie garsiąją Tiškevičių giminę sklaido legendos ir padavimai. Lankomi Trakų Vokės, Lentvario, Užutrakio dvarai ir parkai. Kiekvienas iš jų turi savo istoriją, paslaptis.

Senosios sostinės. Lankoma Kernavė, jos piliakalniai. Trakuose istorijos metraščio puslapiai verčiami, lankant pusiasalio pilies liekanas bei salos pilyje įsikūrusį istorijos muziejų. Senieji Trakai – Lietuvos kunigaikščio Kęstučio tėvonija.

Pagoniškos kultūros pėdsakais. Lankomas Neries regioninio parko informacinis centras. Dūkšto ąžuolynas – didžiausias Lietuvoje išlikęs natūralus ąžuolynas. Čia auga 170 – 200 metų medžiai. Kernavėje lankomas archeologijos ir istorijos muziejus-rezervatas, įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Dieveniškių regiono ypatumai. Lankoma Jašiūnai, Šalčininkai. Dieveniškių istoriniame regioniniame parke susipažįstama su šio krašto žmonių verslininkyste ir amatininkyste. Vykstama į etnografinį, susiformavusį dar 16 a., Rimašių kaimą. Gamtos objektai lankomi keliaujant parko pažintiniu Gaujos taku.

 

 

 

 AUKŠTAITIJOS KALVOMIS

 

Po Molėtų žemę. Lankomas Europos geografinis centras Purnuškėse, Dubingiai, Molėtai. Etnokosmologijos centre susipažinimas su etnokosmologijos idėjomis, žinių pateikimas etnologiniu, mokslo istorijos, filosofiniais, astronominiais požiūriais. Pasikėlimas į bokštą 40 m aukštyje, apylinkių apžvalga.

Anykščiai – kultūros lopšys. Anykščiai – Aukštaitijos kultūros centras. Tai nuostabios gamtos ir žmogaus kūrybos vientisumo pavyzdys. Lankomi Anykščių muziejai: A.Baranausko, A.Vienuolio Žukausko, J.Biliūno, B.Buivydaitės. Liudiškių, Šeimyniškėlių piliakalniai. Šventosios pažintinis takas, Puntuko akmuo. Arklio muziejus.

Auštaitijos nacionalinio parko žiedu. Aukštaitijos nacionaliame parke saugojami, tausojami ir puoselėjami etnokultūrinės srities gamtiniai ir kultūriniai savitumai. Lankomas Labanoras, Palūšė. Ladakalnis, Ginučiai, Stripeikiai. Ginučių malūnas. Bitininkystės muziejus. Mokomasis botanikos takas. Skulptūrų alėja. Palūšės bažnyčia.

Po Aukštaitijos pušynus. Gražutės regioninis parkas – tai ežerų ir pušynų lobynas. Aplankomi įdomiausi objektai: Salakas, Dūkšto dvaras, Tiltiškių vandens malūnas, Baltriškės, Zarasai.

Biržai – Šiaurės Lietuvos perlas. Ši sena sėlių genčių žemė istoriniuose dokumentuose minima jau 15 a. Labiausiai šį kraštą garsino Radvilų giminė, kuri čia šeimininkavo net keletą šimtų metų. Biržų tvirtovė – pilis storiausiomis sienomis, gynybiniais pylimais, vandens grioviais – istorinės praeities liudininkas. Astravo dvaras, Širvėnos ežeras, karstinės įgriovos.

Pakruojo lygumomis. Lankomas vienas iš vertingiausių ir didžiausių Lietuvoje išlikęs Pakruojo dvaras. Linkuvos buvęs senosios regulos karmelių vienuolynas. Susipažįstama su šio krašto verslo įmonėmis.

Rokiškis. Miestas, garsus sūrio gaminimo tradicijomis ir teatrų festivaliais. Miesto senamiestis – raškiausias klasicizmo epochos urbanistikos paminklas. Lankomas Rokiškio dvaras ir jame įsikūręs krašto muziejus. Šv.Mato bažnyčia, grafo R.Tyzenhauzo palaidojimo kripta. Kriaunų etnografijos muziejus.

Gurmanams po Aukštaitiją. Lietuviai visuomet mėgo valgyti gerą, skanų ir sotų maistą. Buvo sakoma „Kas gerai valgo – gerai ir dirba“. Aukštaitijoje virtuvė garsi savo paprastumu. Vienas iš pagrindinių patiekalų – duona. Šalia jos stalas neįsivaizduojamas be pieno produktų, blynų su įvairiais dažiniais, rūkyta mėsa. Kelionės metu skanaujama, vertinama.

 

 

 PO VIDURIO LIETUVĄ

 

Rumšiškės. Lankomas didžiausias Lietuvos muziejus po atviru dangumi. Susipažinsite su visais etniniais regionais: Dzūkija, Aukštaitija, Suvalkija ir Žemaitija. Kaip mūsų senoliai gyveno, kuo vertėsi, kaip savo kiemus tvarkėsi ir dar daug visokių įdomybių rasite pakeliavę šio muziejaus takais.

Kaunas. Senamiestis: Kauno pilis, Nemuno ir Neries santaka, Rotušės aikštė, Perkūno namai, Vytauto bažnyčia, Laisvės alėja. Lankomi muziejai: M.K.Čiurlionio, Vytauto Didžiojo karo, Velnių, Pašto-telekomunikacijų, Medicinos ir farmacijos muziejai. Pažaislio architektūros ansamblis.

Po Kėdainių kraštą. Kėdainiai – Lietuvos vidurio centras. Ekskursija po istorinį miestą: Senosios rinkos aikštė, krašto muziejus, Radvilų mauzoliejus. Lietuvos geografinis centras. Pabuvosite Pašilių stumbrynas. Linų muziejaus ekspozicija.

Vidurio Lietuvos dvarai. Dvarai – ekonominio ir politinio gyvenimo centrai. Šešuolėlių dvaras šiandien tarsi atgimęs iš naujo, jo interjeras puošniausias ir turtingiausias iš Lietuvos dvarų. Rekonstruoti rūmai ir visas dvaro ansamblis. Burbiškių dvaro istorijos ekspozicija įkurta sename Baženskių dvare, kuri gražiai juosia peizažinio tipo dvaro parkas su gausybe tvenkinių bei salų. Baisogalos dvaro rūmai – vienas didžiausių architektūros paminklų Lietuvoje, stebinantis savo išlikusiais statiniais.

Šiauliai. Šv.Petro ir Povilo bažnyčia, Didždvario istorija, Ch.Frenkelio rūmai. Garsusis Pėsčiųjų bulvaras – Vilniaus gatvė. Nuvyksite į Kryžių kalną. Lankysite miesto muziejus: „Aušros“, Dviračių, Fotografijos, Radio ir televizijos. Pagal galimybes siūlome aplankyti „Gubernijos“ gamyklą.

 

 

PO DZŪKIJĄ APDAINUOTĄ

 

Nemuno krašte. Lankomi gamtos objektai: įspūdingosios Strėvos įgriuvos, „Velnio duobė“, Nemuno atodanga, Nemuno krantinė Birštone. Nemuno kilpų regioninio parko lankytojų centras. Vytauto Didžiojo paminklas, Vytauto kalnas. Prienų parkas, senasis malūnas, paminklas kunigaikščiui Kęstučiui.

Druskininkai. Dar kitaip vadinami sveikatos miestu. Jį garsina ne tik unikalios gamtos versmės ir šaltiniai. Pasaulinę šlovę jiems pelnė ir čia gyvenę garsūs menininkai – dailininkas bei kompozitorius M.K.Čiurlionis, skulptorius modernistas Žakas Lipčicas. Grūto sovietinių skulptūrų parkas.

Po garsiąją Dainavos šalį. Dzūkijos nacionalinis parkas – tai kraštas, garsėjantis turtinga istorija, gamtos vertybėmis, dainingais dzūkais, kurie išsaugoję ir puikiai puoselėja senelių ir tėvų etnokultūros vingrybes. Nacionalinio parko vartai – Merkinė. Piliakalnis, Kryžių kalnelis, juodosios keramikos meistrai. Marcinkonys. Dzūkų muzieJus, pažintiniai takai. Zervynos. „Ūlos akis“

 

 

SUVALKIJOS LYGUMOMIS

 

Sūduvos žemės dvarai. Suvalkijos regione išlikusių dvarų istorinė raida. Kiduliai. Jų praeitį mena šimtametis parkas ir 19 a. statytas dvaro ansamblis. Istoriniuose dokumentuose minima, kad šiame dvare gyveno Prūsijos karalius Vilhelmas III. Zyplių dvaras. Jį sudaro vienuolika išlikusių pastatų. Kai kuriuose pastatuose vietos bendruomenė pritaikė savo reikmėms – veikia pastovi tautodailininkų darbų ekspozicija, vyksta įvairūs renginiai. Paežerių dvaras. Iškilęs 18 a., projekto autorius architektas Martynas Knakfusas.

Suvalkijos kūrėjų pėdsakais. Suvalkijos kraštas turtingais garsiais Lietuvos kūrėjais. Aplankysite rašytojų, poetų, kitų garsių žmonių memorialines vietas bei muziejus.

 

 

PO VILNIŲ

 

 

Vilniaus pradžia. Miesto atsiradimas, jo tuometinis vaizdas ir žmonių gyvenimas mieste tais senais laikais. Ši ekskursija ypač aktuali Lietuvos tūkstantmečio proga.

Vilniaus pilys. Pilių istorija, glaudžiai susijusi su miesto kūrimosi pradžia. Griuvėsiai, menantys dramatiškas kovas ir valstybingumo pradžią.

Vilniaus požemiai. Ar kada nors, vaikščiodami Vilniaus senamiesčio gatvelėmis, pagalvojote, kad po Jūsų kojomis gali būti kitas – požeminis – pasaulis? Ekskursijoje sužinosite Vilniaus požemių praeitį.

Vilnius – religijų ir kultūrų kryžkelė. Suprasite, kaip viename mieste nuo senų laikų sugyveno daugelio tikėjimų ir kultūrų žmonės. Kiekviena tauta suteikė miestui savo koloritą.

Vilniaus legendos. Miestas apipintas legendomis. Jos leidžia kitu kampu pažvelgti į sostinės praeitį. Kiekviena iš legendų yra savotiškas kodas, padedantis perprasti senovinio miesto paslaptis.

Vilniaus vaiduokliai. Tarp siaurų gatvelių ir didingų Vilniaus pastatų įsikūrę linksmi, romantiški ir kartais pikti mistiniai vaiduokliai. Ekskursijoje bus atskleistos šiurpiausios istorijos, minimos Vilniaus kronikose.

Vilniaus vienuolynai. Vilniuje yra net 23 vienuolynai – daugiau negu bet kur kitur Lietuvoje. Būtent jie buvo savo laikmečio kultūros ir mokslo židiniais. Unikalūs vienuolynų pastatai primena tų dienų lemtį…

Liepsnojanti Vilniaus gotika. Šv. Onos ir Bernardinų bažnyčios – gotikos kampelis – tapo Vilniaus veidu. Jiems nėra lygių pasaulyje. Tačiau Vilniaus gotika – tai ne tik šie pastatai. Ekskursijos metu pamatysite gausybę gotikinių intarpų ir modernesnėje Vilniaus architektūroje.

Vilniaus baroko kelias. Itališkas žodis „barocco“ reiškia keistas, įmantrus. Vilniaus mieste šiltos Italijos stilius pritapo ir net įgavo ypatingus savo bruožus. Būtent sostinėje buvo pastatyta gausybė baroko šedevrų (Šv.Petro ir Povilo bažnyčia, Šv. Trejybės vartai ir kiti).

Renesansas ir klasicizmas. Renesansas – tai ne tik architektūra, bet ir viduramžiškos mąstysenos atsigręžimas į humanizmą. Šios, šiauriniuose kraštuose neįprastos, kultūros kelias Lietuvoje – tai švietimo ir mokslų atsiradimo kelias. Klasicizmas Vilniuje – Lietuvos garsiųjų architektų naujų formų ieškojimas. Nuostabūs pastatai – puikus balansas tarp antikos, baroko ir gamtos.

Kultūrų įvairovė Vilniuje. Šiandien įvairiataučiame Vilniuje puikiai sugyvena lietuviai, rusai, baltarusiai, žydai ir daugelio kitų tautybių gyventojai. Ilgus metus daugiakultūrinis Vilnius klestėjo, apjungdamas slavų, baltų, germanų, totorių ir žydų kultūrų įtakas, o miesto architektūroje – gotikos, baroko, klasicizmo ir socialistinio realizmo ženklus.

Kūrėjų pėdsakai Vilniuje. Nuo senų laikų Vilnius garsėjo kūrybiškais žmonėmis. Rašytojai, dailininkai, mokslininkai ir kiti šviesuoliai šlovino ir garsino savo mylimą miestą. Į Vilnių atvykdavo garsūs pasaulio dainininkai, poetai, architektai. Šie vizitai paliko ženklų pėdsaką miesto kultūriniame gyvenime.

Vilniaus rūmai pasakoja… Ekskursijos metu išgirsite garsiausias Lietuvos giminių istorijas. Puošniausiuose Vilniaus rūmuose gyveno Lietuvos istorinės asmenybės, viešėjo Europos imperatoriai…

Asmenybės Vilniaus istorijoje. Istoriją kuria asmenybės. Tokių ryškių išskirtinių asmenybių Vilniaus istorijoje yra daug. Tai ne tik mūsų šalies kultūriniai bei politiniai veikėjai, bet ir kitų šalių iškilios asmenybės, gyvenusios mūsų krašte.

Senieji amatai ir tradicijos Vilniuje. Vilniaus gatvelių pavadinimai primena mums senųjų amatų vystimosi istoriją. Iš skirtingų šalių atkeliaudavę amatininkai apsigyvendavo vieni šalia kitų, sudarydami cechus – bendrijas. Ilgėdamiesi senų laikų meno, bandome atgaivinti viduramžių technologijas, vėl mokomės velti vilną archainėmis vėlimo priemonėmis, susipažįstame su juvelyrikos paslaptimis, gaminame juodosios keramikos puodus…

Literatūrinis Vilnius. Klaidžiodami Vilniaus gatvelėmis ir skersgatviais suprasite, iš kur garsiems rašytojams, poetams kilo įkvėpimas kūrybai…

Vilniaus kiemai. Vilniuje daug gražių, jaukių, paslaptingų kiemelių. Užsukus į juos, galima aptikti gausybę įdomių skulptūrų, lipdinių, gražių langų ir balkonų.

Vilniaus meilės istorijos. Nuo seniausių laikų meilė garbinama mene ir gyvenime, įamžinta nemirtinguose kūriniuose, ji universali ir nekintanti, svarbi kiekvienam, nepriklausomai nuo epochos, padėties, turto, amžiaus ar išvaizdos. Vilniaus gyventojai mylėjo karštai kaip ir mes, kentėjo meilę praradę ir džiaugėsi ją atradę… Mes iki šiol žavimės įsimylėjėlių užmojais ir sielvartaujame kartu su jais.

Vilniaus žymios moterys. Garsios Vilniaus moterys mylėjo, liūdėjo, kūrė, įtakojo politiką, o rūstiems laikams suteikdavo žavesio, švelnumo, žaismingumo…

Vilniaus kapinės. Senosios Vilniaus kapinės turi savo istoriją, stilių, jos pakluso įvairių laikų madai. Jose ilsisi žymūs Lietuvos žmonės. Kapinių lankymas – raginimas prisiminti jų darbus,

Vilniaus tiltai. Pasivaikščiojimas seniausiais ir naujausiais Vilniaus tiltais atveria gražiausius miesto vaizdus, supažindina su miesto geografija ir istorija.

Vilniaus parkai. Žalioji miesto puošmena – parkai – XVII a. pradėti kurti prie dvarų ir didikų rezidencijų. Pirmieji įkurti parkai – Renesanso epochos sodai ir barokiniai Prancūzijos parkai, vėliau -senieji vienuolynų sodai bei istoriniu ir kultūros požiūriu vertingiausi parkai… Šiuolaikiniai parkai gražiai įsikomponuoja į bendrą miesto gamtovaizdį.

Naktinis Vilnius. Ši ekskursija skirta romantikams ir svajotojams, norintiems pamatyti kitokį miestą. Naktinis apšvietimas sukuria ypatingą atmosferą, šešėliai audrina fantaziją…

Sovietmečio Vilnius. Sovietmetis paliko gilius ir sunkius pėdsakus mūsų istorijoje, kurie dar labai juntami ir šiandien. KGB rūmai mena tą tragišką laikotarpį, kai buvo naikinami mūsų šalies patriotai, o sovietmečio stiliaus pastatai primena apie netolimus, bet jau gerokai užmirštus istorinius įvykius.

Matematikos pamoka Vilniaus senamiestyje ( 4-5 kl.moksleiviams). Linksma istorinė matematika padės išmokti smagiai skaičiuoti ir pažinti Vilniaus senamiestį.

Užupis – menininkų ir kūrėjų centras. Užupis yra vienas seniausių Vilniaus rajonų, istoriniuose šaltiniuose minimas jau XVI a. Dabar apleistuose Užupio pastatuose įsikūrę jauni menininkai, kurių bendruomenė pasiskelbė „Nepriklausoma Užupio Respublika“. Šio rajono kūrybinis gyvenimas traukia kiekvieną menišką sielą.

Linksmos Vilniaus istorijos. Vilniuje gyveno ir gyvena kūrybiški ir linksmi žmonės. Pokštų mėgėjus kviečiame prisijungti ir nuoširdžiai pakvatoti iš istorinių asmenybių sąmojo.

 

 

PO KALVOTĄJĄ ŽEMAITIJĄ 

 

Žemaitijos dvarai.   Žemaitijos  regione išlikusių dvarų istorinė raida. Kelmės dvaras. Keletą šimtmečių priklausęs Guževskių  šeimai, išlaikęs savitą architektūrinį paveldą. Biržuvėnų dvaras. Tai vertingas architektūrinę, istorinę, urbainistinę vertę turintis medinio dvaro sodybos kompleksas. Renavo dvaras – vienas geriausiai išlikusių dvaro ansamblių šiame regione. Plateliai. Buvusio iškilaus ir puošnaus dvaro išlikę tik pėdsakai. Tačiau puikiu peizažu visada patraukli vietovė atvykstantiems keliautojams. Plungės dvaras. Menantis iškilią ir turtingą Oginskių giminę. Gausūs dvaro statiniai, puoselėjamas parkas ir intriguojanti Oginskių giminės istorija – nei vieno negali palikti abejingo !

 

Literatūrinė Žemaitija.  Šio krašto literatūros paveldas yra neišsenkamas. S.Daukantas,  M.Pečkauskaitė- Šatrijos Ragana, M.Valančius,  J. Žymantienė-Žemaitė, Maironis, V.Mačernis. Lankomos šių kūrėjų memorialinės vietos, muziejai.  Galimybė išsamiai susipažinti su rašytojų  kūrybine veikla, literatūriniu palikimu.

 

Sakralinė Žemaitija.    Kelionėje siūloma  išsamiau susipažinti su regiono turtingu  sakraliniu paveldu. Lankomi 16 – 19a. kultūrinis – dvasinis centras  Varniai.  Vykstama į  septynių kalvų miestą Telšius – dabartinį Žemaitijos vyskupystės centrą.  Garsioji  Žemaičių Kalvarijos šventovė šiandien populiarus piligrimų centras.

 

Kalvotoji Žemaitija.    Kelionėje siūloma  išsamiau susipažinti su įdomiais  regiono gamtiniais objektais.  Varnių regioninis parkas garsus savo paslaptingais piliakalniais. Lopaičiai – unikalus baltiškosios istorijos liudininkas. Šatrijos piliakalnis.  Medvėgalio piliakalnis. Plateliai – Žemaitijos Nacionalinio parko centras.  Sovietinio laikotarpio reliktas – Militarizmo muziejus. Mosėdis – akmenų ekspozicija sename vandens malūne ir Bartuvos slėnyje.  Orvidų sodyba – muziejus.

 

 

 

 

PAMARIO KRAŠTAS 

 

Klaipėda – jūrų uosto vartai.   Lankomas vienas įdomiausių miestų Lietuvoje. Ekskursija po Klaipėdos senamiestį:  senoji perkėla, Dramos teatras, parodų rūmai, piliavietė, turgaus aikštė. Smiltynė: Jūsų muziejus, delfinariumas.

 

Kuršių Nerija. Siūloma išsamiau susipažinti su gamtos objektų lobynu – Kuršių Nerija. Juodkrantė. Lankomas skulptūrų parkas moderniai įrengtoje krantinėje, įspūdingomis skulptūromis apjuostas Raganų takas.  Galimybė nuo Avikalnio pasigėrėti puikiais vaizdais. Nida. Lankoma etnografinė žvejo sodyba, simbolinis gintaro kelias, Parnidžio kopa, Urbo kalnas, T.Mano muziejus.

 

Ventės Ragas.    Pateikiama išsami informacija apie Mažosios Lietuvos istoriją,  žymius žmones. Lankomos su juų gyevnimu bei veikla susijusios vietos. Bitėnai – M.Jankaus muziejus.  Rusnė – didžiausia Lietuvos sala. Kintai,  unikalus Mingės kaimas.  Ventės Rage apžiūrima ornitologijos centro ekspozicija.

Close